De jongeren onder u zullen het nooit echt hebben meegemaakt, maar er was een tijd dat uw favoriete muziekgenre simpelweg werd weggezet als ‘heavy metal’. In de eerste helft van de jaren ’80 maakten de heavymetalbands de dienst uit. Judas Priest en Iron Maiden waren de belangrijkste namen, maar vlak ook Helloween, Satan, Metal Church, Quiet Riot, W.A.S.P., Savatage, Accept en zo nog wat meer niet uit. Een band als Metallica, afkomstig uit de obscure thrashmetalhoek, moest deze namen voor laten gaan op de festivals.
De grote namen houden de echte heavymetalvlag nog immer hoog in het vaandel, maar we kunnen toch niet echt zeggen dat het genre in zijn geheel nog springlevend is. Niet in België, maar zeker niet in Nederland waar het vooral -core, thrash, death en black is dat u overal tegenkomt. Dat is echter buiten het Utrechtse Martyr gerekend. De band rond zanger Robert ‘Rop’ van Haren en gitarist Rick Bouwman ontstond middenin de heavymetaljaren en gaat stug door met rasechte heavymetalplaten maken. Eerst twee tussen 1982 en 1989 (ook leuk: het toen nog Nederlandse label Roadrunner Records bracht in 1984 onder de titel Dutch Steel een split uit met daarop louter Nederlandse heavymetalbands. Naast Martyr waren dat Allied Forces, Vortex, Together, Seducer en Revenge. Buiten Martyr is geen van die bands nog actief) en sinds de heroprichting in 2005 vier. Die vierde heet Dark Believer en zag 15 augustus het levenslicht.
Natuurlijk is Dark Believer een product voor een (als ik een educated guess mag doen) ‘select publiek’. Een publiek dat is opgegroeid met dit genre, een oud(er) publiek ook: ik had toch al gezegd dat de band in 1982 werd opgericht? Maar mensen, ook als uw muzikale opvoeding na de eeuwwisseling begon, luister dan gewoon eens even naar deze nieuwe van Martyr. Het heeft misschien niet de breaks of agressie die u gewend bent. De songstructuren zijn vrij rechtlijnig en de zanger is prima te verstaan. Maar er ligt wél een verdomd fraai werkje dat zich bij de derde keer afspelen volledig openbaart. Pas dan wordt u gegrepen door de fraaie gitaarlijnen, de sterke zang (en Van Haren gaf toch echt negen jaar geleden Abraham al een hand) en al het andere moois dat Martyr te bieden heeft. Dan mag u de semi-ballad Cemetery Symphony (het achtergrond gegil doet mijn nekharen rijzen en niet ten goede) overslaan. Ga maar lekker door naar het snelle Insidious. The Weight of Worlds, de andere ballad, is overigens een stuk beter te verhapstukken. Grappig genoeg komt ook na dit nummer weer een lekkere brok muziek in de vorm van Venoms Scent.
Score:
80/100
Label:
ROAR! / Rock of Angels Records, 2025
Tracklisting:
- Darkness Before Dawn
- Dark Believer
- Wrath of the Fallen
- Cemetery Symphony
- Insidious
- The Weight of Words
- Venoms Scent
- Harvest of Souls
- Legions of the Cross
Line-up:
- Robert ‘Rop’ van Haren – Vocalen
- Rick Bouwman – Gitaar
- Justin Schut – Gitaar
- Vinnie Wassink – Bas
- Ed van Wijngaarden – Drums
Links:


