Wat komt er toch allemaal uit IJsland en Noorwegen of Zweden aanwaaien? Dit Fordæðuskapr is de band van S.D., ie we kennen van onder andere Árstíðir lífsins. Deze nieuwe band die vanuit het Oud-Noors vertaald gewoon hekserij zou moeten betekenen, lijkt als een donderslag bij heldere hemel te verschijnen aan het blackmetalfirmament. Iedereen die de scene goed kent weet dat dit natuurlijk niet waar is en als je de sociale media goed volgde was het niet direct een verrassing dat bij tijd en stond Hræflóð Markar Fjalla naar boven zou komen borrelen vanuit één of andere lavaput.
Het startte ergens in 2022 en de plaat die nu toertjes draait werd volledig in het IJlands gezongen en verhaalt en vertelt of oude poëzie en nog zo veel meer. Het gehele album werd geschreven en in elkaar gestoken door S.D. in Reykjavík in de winter van 2022 en vervolgens verder opgepikt en afgewerkt in Bergen en Samnanger, Noorwegen in de winters daaropvolgend. Á.B.Z. (Árstíðir lífsins, The Other Sun, Carpe Noctem) zorgde voor de keyboardpartijen en de tweede riff in het titelnummer is van de hand van T.Í. (Misþyrming, Marghöfða dýrið, Naðra). Diezelfde Á.B.Z. heeft in de Studio 358 in Gothenburg en dan zitten we in Zweden de laatste hand aan het geheel gelegd. Boeiend, boeiend allemaal! Maar wat zegt de muziek?
Ránar vegr opent met een collectie erg memorabele gitaarlijnen. Ze zuigen je direct mee de dieperik in. Jongens toch, om het koud en warm tegelijk van te krijgen. Het titelnummer komt eerder voorzichtig aanwaaien, het maakt me benieuwd naar de riffpartij van T.Í. en dat is er natuurlijk één om je bevroren tenen en vingers bij af te likken. Heerlijk guur en grauw. Ook die reutelende stembanden van de heer S.D. dragen bij aan het onfrisse karakter van de plaat.
Dit Fordæðuskapr brengt met Hræflóð Markar Fjalla een dijk of het gerust berg uit van een plaat. Wat een gloeiend hete kwaliteitsvolle black metal staat er hierop verzameld! Kopen die hap! Fysiek natuurlijk!
Score:
85/100
Label:
Ván records, 2025
Tracklisting:
- Rann eldr of sjǫt manna
- Ránar vegr
- Hræflóð markar fjalla
- Benmánar
- Grœfr svall gylfir sjávar
- Á mœkis
Line-up:
- S.D. – Zang, alle instrumenten
- Á.B.Z. – Keyboard (sessie)
Link:



