Entheos – Empty On The Inside

Mensen die de technische en progressieve deathmetalformatie Entheos al langer kennen, weet dat men – of beter gezegd het tweetal Chaney Crabb en Navene Koperweis – nooit met makkelijk verteerbare materie op de proppen komt. Inmiddels is de band alweer elf jaar actief en met Empty On The Inside zijn we aanbeland bij album nummer vier. Voorganger Time Will Take Us All ging erin als mierzoete koek en kreeg van mij 89 van de honderd punten. Een plaat die ik overigens nog steeds regelmatig uit de kast pluk en die dus zijn score volledig waard is. Toch werd mijn nieuwsgierigheid al aardig geprikkeld bij het uitbrengen van de eerste singles die op dit nieuwe schijfje zouden belanden: Crabb die ineens cleane zang toevoegt aan het klankpallet? Haar charme zat toch met name in de vurig- en venijnigheid van de vocalen, waarmee die perfect aansluiten op de techdeath. Eens kijken hoe dat gaat uitpakken.

In het merendeel van de tien nummers horen we ook die stijlverschuiving van de vocaliste en hoewel Hell Is A Part Of Me in muzikaal opzicht weer ouwe-jongens-krentenbrood is met razende blastbeats en onverwachtse tempowisselingen, horen we ook hier wat van die cleane vocalen. Toch doet het geen afbreuk aan het nummer en wederom zorgen een goed uitgevoerde opbouw en een explosieve breakdown aan het eind voor een overtuigende opener van de plaat. Ook de titelsong ondergaat eenzelfde aanpak en is zeer verzorgd en uitdagend ingestoken, waarbij met name de vocalen weer ‘top-notch’ zijn. Twee van de sterkste arrangementen van dit album! Hoe anders pakt Hollow vervolgens uit: een stuk rustiger, pas ontplooiend richting het eind en meer gericht op de teksten, maar daardoor muzikaal ook rechtlijniger en enigszins voortkabbelend. Zelfs na meerdere luisterbeurten wil het resultaat niet helemaal pakken. Dat blijkt ook bij wat andere songs zo te zijn, maar daarover later meer. Op de eerste helft van deze plaat noteren we namelijk nog wat meer beukers die traditiegetrouw complex en boordevol afwisseling zijn uitgeschreven. Die hak-op-de-tak-aanpak herkennen we natuurlijk van eerder werk, maar iedere keer is het weer bewonderenswaardig hoe met name Koperweis als schrijver de structuur en het overzicht weet te borgen. Call My Name en de single Golden Crown klinken daarmee weer ouderwets goed, inclusief de toevoeging van wat nieuwe ingrediënten.

En toch schiet de klad er op het tweede gedeelte van het album volledig in, vanaf Undone. Hoe dat komt? Het tempo gaat er volledig uit en nagenoeg alle nummers die nog volgen missen flink wat pit en wat creatieve, pakkende herkenningspunten. Het rustige en weinig verhullende Undone en Tomblight (inclusief een bijdrage van Michael Lessard – The Contortionist) zijn daar twee perfecte voorbeelden van, die in de aanpak zelfs wat doen denken aan Spiritbox. Het resultaat klinkt vooral erg inwisselbaar en dat is erg zonde. Never Let Me Go is ook een niemendalletje dat nergens naartoe leidt. Op Pale Faith klinkt Entheos wél geïnspireerd en vooral mokerhard, terwijl afsluiter The Earth Will Move ook wat kalmere momenten kent, maar in ieder geval nog het beste van beide kanten bevat. Vooral de opbouw is erg sterk en als er dan toch wat rustigere invloeden verwerkt moeten worden in de muziek, dan graag zo. Een betere verdeling van deze nummers over de gehele tracklist had wellicht al een meer pakkend resultaat opgeleverd.

Empty On The Inside bevat dus zowel goede als minder goede nummers. Die tweede categorie is met name op de tweede helft van het schijfje terug te vinden. Enerzijds pakt de band ons soms weer flink bij de strot, terwijl het op andere momenten die urgentie en giftigheid compleet mist. Het album is daarmee allesbehalve consistent en dat is niet wat we van Entheos gewend zijn. We mogen dan ook gerust spreken over een (lichte) koerswijziging die niet heel succesvol uitpakt. Fans worden op de proef gesteld en Empty On The Inside zal niet voor iedereen de verwachtingen inlossen.

Score:

72/100

Label:

Metal Blade Records, 2026

Tracklisting:

  1. Hell Is A Part Of Me
  2. Empty On The Inside
  3. Hollow
  4. Call My Name
  5. Golden Crown
  6. Undone
  7. Tomblight
  8. Pale Faith
  9. Never Let Me Go
  10. The Earth Will Move

Line-up:

  • Chaney Crabb – Vocalen
  • Navene Koperweis – Drums, gitaar, synth
  • Michael Stancel – Gitaar, synths
  • Scott Carstairs – Gitaar

Links: