Zo net voor mijn zomervakantie overloop ik vaak nog even een aantal zaken. Zaken die ik best heb afgehandeld voor ik spreekwoordelijk een aantal weken de stekker uit het professionele stopcontact trek. Ook op muzikaal vlak, reviewgewijs dan welteverstaan, probeer ik het ook wat rustiger aan te doen. Voor ik dus de stekker vastneem hussel ik nog eens door de bak met releases. Zo gebeurt het dan ook dat ik nog een fysiek exemplaar tegenkom dat nog niet van een schrijfsel werd voorzien.
Ik ontdek zo maar eventjes niet één maar vier platen die ik gemist heb. Gelukkig worden deze verzameld op of in één boxset. De Italiaanse blackmetalvrienden van Frostmoon Eclipse die dit gezegende jaar onzes Herens nog komen met iets nieuws, hebben nog niet eens zo gek lang geleden ouder werk verzameld. Het wordt ons aangeboden door het Belgische Immortal Frost Productions. Het kan natuurlijk niet zijn dat we die goed verzorgde boxset zomaar laten passeren.
Let wel, ik spreek over vier platen. Het is bijna onbegonnen werk om elke plaat als een vers gevangen vis te fileren. Maar ik ga mijn best doen om dit verzamelde geremasterde werk onder de loep te nemen. Het geeft een inkijk in de muziek van dit gezelschap, in hun groei of evolutie als band. De albums Gathering The Dark (2001), Death Is Coming (2003), Dead And Forever Gone (2005) en Another Face Of Hell (2007) zijn de platen waar het om draait. Ruim twee uur blackmetalplezier. Wel nog even voor de duidelijkheid, de line-up die vermeld staat is de huidige line-up. Het spreekt voor zich dat hier en daar een instrument of een kruk van persoon wisselde.
In 2001 kwam Gathering The Dark, de eerste full length na wat demo’s, splits en EP’s uitgebracht te hebben. Het bleken Potenti en Alcara die met de hulp van Gianarelli klanken lieten vastleggen. ISO666 was toen de platenboer van dienst. Een label dat intussen de kat niet meer bij de melk heeft staan. De plaat start met een snelle drumpartij die solo het geheel in brand steekt. Al snel komt er een akoestische gitaar die op Scandinavische wijze de hoofdmelodie meer vorm geeft. Het is dit instrument dat toch een prominente plaats krijgt op deze eerste release. Het maakt het geheel al meteen erg bijzonder. Het laat een band horen die bouwt vanop klassiekere blackmetalfundamenten met expressievere en progressieve stenen. Vermeldenswaardig, vind ik persoonlijk, is het magistrale drumwerk van Potenti.
De heer Sassi versterkte de gelederen vanaf Dead And Forever Gone (2005). De start van deze langspeler doet melancholischer aan dan zijn twee voorgangers. Je voelt zelf heel wat depressievere blackmetalondertonen mede gezien de introductie van cleane vocalen. De muziek heeft een mistroostige bijklank en in vergelijking met de bruutheid is dit toch een groot contrast. De akoestische gitaar, bas en rustige drum laten een band horen die zich langs een geheel andere kant laat bekijken. Na vijf nummers vol tranen, weemoed, angst en ik weet niet wat nog heb ik de hoop opgegeven dat er nog een blastbeat of krachtige riffpartij zal passeren. Met dit getringeling in mijn achterhoofd stel ik me toch de vraag wat de heren gaan presteren op de laatste plaat van deze box.
Another Face Of Hell lijkt ook weer die akoestische tour op te gaan maar gelukkig is de bruutheid weer terug en klikken de heren bij tijd en stond de distortionpedaal weer aan, gelukkig maar. Een breekbare kinderstem wordt vakkundig weggeblazen en we horen op deze plaat eindelijk ook dat de heer Sassi zijn stembanden kan laten schuren. Dat bevalt me al veel beter dan zijn geweeklaag op de vorige schijf. Neem nu het beste nummer van heel deze collectie, Elusion Of Sorcery. Heerlijke akoestische gitaarpartij die wordt gevolgd door een bruut thema dat niet veel later wordt omgegooid tot een magistraal blastfestijn! Zo hoor ik deze Italianen nog het liefst.
Dus deze bloemlezing van maar liefst twee uur geeft je een perfecte inkijk in de vroege jaren van deze vooraanstaande Italiaanse blackmetalband die intussen niet meer dient voorgesteld te worden. Het laat een band horen die op zijn eerste twee albums erg melodieus en agressief uit de hoek komt, zich vervolgens verslikt in een volledige akoestische plaat om dan een mengelmoes te presenteren van klassieke en depressieve blackmetalklanken op de laatste van vier albums die verzameld zijn in deze box. Ik noem het alvast bijzonder.
Label:
Immortal Frost Productions, 2025
Tracklisting:
- Gathering The Dark
- Death Is Coming
- Dead And Forever Gone
- Another Face Of Hell
Line-up:
- Davide Gorrini – Basgitaar
- Lorenzo Sassi – Zang
- Gionata Potenti – Drums
- Claudia Alcara – Gitaar
Links:


