Slaughter To Prevail – Grizzly

Vorig jaar nog zagen we de Amerikaans/Russische deathcoreband Slaughter To Prevail live aan het werk in een uitverkocht 013. In datzelfde jaar stonden de heren ook als headliner op het programma voor de zaterdag van Into The Grave. Het is momenteel nog steeds tekenend voor de populariteit, want hoewel we muzikaal nauwelijks iets nieuws onder de horizon horen, weet men toch dusdanig te overtuigen en zodoende steeds meer fans aan zich te binden. Frontman Alex Terrible is natuurlijk erg actief op social media en heeft daarmee een grote vinger in de pap, maar ook het imago van Slaughter To Prevail zelf draagt daar bijvoorbeeld aan bij. Met Grizzly, dat net als de voorgaande twee platen via het Amerikaanse Sumerian Records verschijnt, krijgen we dertien ‘nieuwe’ nummers voor onze kiezen en telt de discografie inmiddels drie volwaardige albums.

Nieuw tussen haakjes, want de songs Viking, Kid Of Darkness en Conflict zijn inmiddels ruim een jaar oud en 1984 –de afsluiter van dit album- zag twee jaar geleden al het levenslicht. Iets recenter, maar ook uitgebracht als single, zet Russian Grizzly In America eveneens de juiste toon. Het blijken namelijk allemaal nummers te zijn die dit Grizzly prima etaleren. Waren het deze songs niet geweest, dan was het openingsoffensief genaamd Banditos wel genoeg om te overtuigen en laten horen wat voor vlees we in de kuip hebben deze ronde. Niets nieuws nee, maar met veel pakkende tempowisselingen, strakke gitaarriffs en afwisselende vocalen overtuigt Slaughter To Prevail direct. De naam van Slipknot komt door de aanpak veelvuldig omhoog drijven. Dat gaat van het ketelige snaretrommel geluid, tot de dikwijls opzwepende, nu metal-achtige ritmiek en zelfs een stukje brutaal knip- en plakwerk tijdens Russian Grizzly In America in muziek en tekst (Enemy, show me what you wanne be, I can handle anything – (sic)). Nochtans stoort het resultaat in geen enkel geval en steken de heren hun invloeden gelukkig ook niet onder stoelen of banken.

Het verschil met de negenkoppige band uit Iowa en Slaughter To Prevail zit natuurlijk voornamelijk in de meer deathcore gedreven gitaarpartijen en de vocale strottenpatserij van frontman Alex Terrible. Ook dit keer tovert de beste man met vadsige growls en gutturals weer wat mooie prestaties uit de hoge hoed, wat zeker de breakdowns extra kracht bijzet zoals we reeds gewend waren. De teksten van Babayka, het wat rustigere Koschei en Rodina zijn overigens volledig in het Russisch. Met name de laatstgenoemde song valt op door zijn melodische aanpak. Het resultaat heeft vooral in de coupletten veel  weg van Rammstein‘s Mutter. Een rondje Google leert mij dan ook dat Rodina ‘moederland’ betekent. De breakdown richting het eind van dit nummer laat deze vergelijking weer genoeg wankelen.

Daarnaast horen we nog wat opmerkelijke nummers op Grizzly. Wat te denken van de samenwerking met Falling In Reverse-zanger Ronnie Radke? Twee stemgeluiden die volledig tegenover elkaar staan, maar elkander perfect aanvullen in een zeer sterke deathcorebeuker genaamd Imdead. Mooi dat het nummer ook wat moderne Falling In Reverse-invloeden heeft meegekregen. Zonder meer één van de hoogtepunten. De samenwerking met Babymetal is ook een bijzondere en hoewel de geknepen poppenstemmetjes mij niet kunnen bekoren, is het experiment en contrast wel gaaf. En dan hebben we nog het symfonische Behelit, een trend in de deathcorescene om beide met elkaar te vermengen. Het pakt goed uit, maar voelt ook wat vervreemd ten opzichte van het overige materiaal.

Dat geschreven hebbende, kunnen we concluderen dat er op Grizzly al met al behoorlijk wat geëxperimenteerd wordt. Het is gewaagd en pakt eigenlijk in alle gevallen goed uit. Maar alles achter elkaar beluisterend, is het ook nét wat teveel van het goede en werkt het zodoende de consistentie van de plaat wat tegen. Dat is weliswaar het enige kritische punt, want liefhebbers van deathcore en in het speciaal de fans van de band, zullen zeer zeker weglopen met deze nieuwe plaat. Op 13 januari volgend jaar is Slaughter To Prevail te zien in 013, Tilburg en een dag later in de AB, Brussel met voorprogramma’s van onder andere Dying Fetus en Suicide Silence. Dat moet wel vuurwerk gaan opleveren, verwachten wij zo.

Score:

83/100

Label:

Sumerian Records, 2025

Tracklisting:

  1. Banditos
  2. Russian Grizzly In America
  3. Imdead
  4. Babayka
  5. Viking
  6. Koschei
  7. Song 3
  8. Lift That Shit
  9. Behelit
  10. Rodina
  11. Conflict
  12. Kid Of Darkness
  13. 1984

Line-up:

  • Alex Terrible – Vocalen
  • Jack Simmons – Gitaar
  • Dmitry Mamedov – Gitaar
  • Mikhail Petrov – Basgitaar
  • Evgeny Novikov – Drums

Links: