Genoeg te doen dit hemelvaartsweekend, maar waarlijk een voortreffelijk idee is afreizen naar de Vorstin in Hilversum. Daar vindt namelijk voor de achtste keer het door vrijwilligers georganiseerde METALCAFE Live plaats, waar een snoeihard metalfeestje met zwarte rand georganiseerd wordt met Black Rabbit, Release the River en Tenuem. Voortreffelijk als ze zijn, geven Ruben en gastfotografe Wendy Steenmans gevolg aan dit puike idee en doen voor Zware Metalen verslag van de avond.
De vrijwilligers van METALCAFE Hilversum hebben het er maar druk mee. Caféavonden, albumpresentaties en nu al een tweede concertavond dit jaar. Achttien evenementen opzetten in drie jaar tijd betekent dat er nu elke twee maanden wat te doen is voor metalheads in Hilversum. Vandaag dus een zwartgeblakerde achtste editie van de concertreeks in de Vorstin.
Er zal ongetwijfeld concurrentie zijn geweest van Hemelvaartse Herrie in Alkmaar, en uw Drentse redacteur van dienst had ook bij de eerste metalmanifestatie in het vernieuwde Podium in Hoogeveen kunnen staan, maar het is alsnog gezellig druk in de Hilversumse poptempel. Veel inmiddels bekende gezichten passeren de poort die ditmaal helemaal voor de in zwart gehulde menigte is.
Opener van de avond is het Twentse Tenuem. De blackened metalcoregroep deed in februari nog mee met de Metal Battle en wist ook daar te imponeren. Voordat de band hier zijn kunstje kan vertonen, moeten we echter eerst een theaterstuk van gastheer Niels aanhoren dat net iets te lang – en zonder al te veel resultaat – het publiek probeert op te zwepen. Dat kunnen we beter overlaten aan de boomlange frontman van Tenuem zelf die zichtbaar staat te popelen om te beginnen. In slopend tempo razen de Twentenaren door hun vorig jaar uitgekomen debuut EP Singraven en wie goed oplet kan nog twee extra nummers horen. Keiharde blastbeats scheuren door de zaal heen en zetten de boel direct op scherp. Energieniveaus stijgen gestaag en de eerste bewegingen voor het podium vinden al plaats. Een geslaagd begin van de avond door een band die nog veel te bieden heeft.
Release the River mag het niveau nog wat verder omhoog brengen. De blackened deathmetalband uit Leiden hangt bij nader inzien toch maar de grote banner boven het podium. Ze mogen zichzelf ook best profileren, als nestor van de avond. Twee derde van de band gaat namelijk al twaalf jaar mee, destijds onder de naam Illusionless. En ook uit die oude doos wordt vanavond een nummer gepeeld.
Aan de zwarte strepen van niet al te hoge kwaliteit over de ogen en de grimas is goed te zien wie de hardste werker in de band is. Het duurt namelijk niet lang of de donkere veeg druipt over het gezicht van drummer Mark Bos. Iets wat nog maar eens bevestigt wordt bij het nummer Lethean Sorrow door frontman Zeno de Jong. Die noemt het namelijk de ‘kill your drummer’ track van de vorig jaar uitgekomen plaat Virtues of the Vile. Het is niet moeilijk te zien waarom, bijna vijf minuten aan stevige blastbeats en ellenlange bell rides vragen duidelijk het uiterste van de slagman en dan doet hij ook nog eens backing vocals. Petje af voor deze muzikant. En hetzelfde geldt voor de rest van de band, want het publiek laat al wat meer beweging zien. Al is het uitkijken waar je je ledematen naartoe gooit, want de strobe- en zwaailichten zijn precies op ooghoogte van het publiek ingesteld, dus voor de koppijn hoef je niet op een zwaaiende vuist of de volgende ochtend te wachten.
Waar ze vorig jaar nog tot de randprogrammering van Release the River‘s albumpresentatie behoorden, hebben de heren van Black Rabbit inmiddels een inhaalslag gemaakt. Met hun eigen Black Rabbit Fest in thuisstad Apeldoorn op paaszondag hebben ze zichzelf neergezet als een naam waar je niet omheen kunt in de Nederlandse deathmetalscene. Geen onaardige vangst voor het vrijwilligerscollectief uit Hilversum.
Hier moet ik mijn ogen en oren dus maar goed de kost geven, en daarom bekijk ik deze band dus ook vanaf de tribune waar het mengpaneel voor de lichtinstallatie staat. Dat de trommelvliezen het zwaar gingen krijgen vanavond was op voorhand wel duidelijk, maar de hoornvliezen krijgen ook wat te verduren.
Zanger Nino Thomas is goed bij stem en het zware geluid dat hij produceert tilt zijn band omhoog. Het zijn de nieuwe nummers van de begin dit jaar uitgebrachte EP Chronolysis die duidelijk een hogere productiewaarde hebben. In de eerste helft van het optreden wordt het meest recente wapenfeit integraal ten gehore gebracht. Het is een duidelijke evolutie van hun geluid en het resultaat mag er wezen. Maar daar krijg je de avond niet mee vol, dus er wordt ook uit eerder werk geput. Tot debuut EP Warren of Necrosis toe.
Na tien nummers, inclusief een toegift waarbij de gitarist maar even in het door de flitsende lampen flink uitgedunde publiek gaat staan, zit de wervelende set er alweer op en stroomt de zaal leeg. Achterblijvers kunnen nog een verzoeknummer aanvragen bij de huisdj’s zoals we inmiddels van Metalcafé gewend zijn.
Opnieuw een geslaagde editie van de Hilversumse scène. De locals waar het om draait moeten zich wel weer gesteund hebben gevoeld. Benieuwd wat de volgende editie gaat brengen.
Setlist:
Release the River
- Enthralled
- Tomb
- In Crimson Rays
- Ashes
- Avarice
- Behold the Skygazer
- Lethean Sorrow
- Born of Misfortune
- Dark Mirror of the Soul
Black Rabbit
- Malevolent Glare
- Paracusia
- Pity the Mind of the Frail and the Feeble
- To Be Alive, To Walk This Earth, That is My Curse
- Rancid Taste of Horror
- Paradoxical Sleep
- Hollow Eyes
- Descending
- A Path Profound
- Taken by the Devil
Datum en locatie
30 mei 2025, Vorstin, Hilversum
Foto's:
Wendy Steenmans (Website, Instagram, Facebook, Flickr)
Links: