Aspen Sanctum – To Withhold The Need To Conquer

Kalamzoo ligt in Michigan en ik zal jullie eens iets vertellen: ik ben er nog nooit geweest. Wie wel? De vier leden in dit Aspen Sanctum natuurlijk. Ze komen er gewoon vandaan. De heren laten zich inspireren door veel maar zeker ook door de ruige natuur, de wouden, de meren en de bergen. Het lijkt wel een soort van seculiere omarming te geven aan hun zijn.  To Withhold The Need To Conquer is misschien net daardoor een atmosferisch en intens werkstuk geworden. De plaat komt uit in eigen beheer met een tapeversie via de Amerikaanse vrienden van Fiadh Productions.

De plaat werd al een hele poos geleden geschreven en de heren, dit Aspen Sanctum dus, namen er ruim de tijd voor om alles tussen november 2024 en december 2025, te verfijnen. Ergens vroeg in 2026 werd dit allereerste werkstuk vereeuwigd. De muziek die de heren maken houdt ergens het midden tussen Panopticon, Wayfarer en het Franse Alcest. In ieder geval is het bandlogo bijzonder uitnodigend gemaakt, net als het hoesontwerp trouwens.

Met heel wat feedback en piepende gitaren, alsof de wind door de bomen waait, trapt dit Aspen Sanctum de boel in gang en doet dit meteen furieus. Een blastpartij wordt al snel afgewisseld met donderend en denderend dubbele baswerk wat me in zijn geheel doet denken aan het drumwerk van het Britse Winterfylleth. Je voelt in heel het gebeuren, heel het productionele dat er volgens mij met zijn allen live in de studio werd gekropen. Dit in tegenstelling tot de modernere variant waarbij elk bandlid separaat zijn partijen weet op te nemen. Heerlijk hoe deze Amerikanen compleet met knotterende bas plotsklaps in staat blijken Scandinavisch aanvoelende melodische twinleads te produceren. En we zitten nog maar in het eerste nummer, Without Illumination.

De Alcest-achtige invloeden hoor je in de eerste maten van Poisoned Life, terwijl een putgrunt de vergelijking meteen te niet doet. Schurende vocalen, alweer fantastisch knotterend baswerk en ruige, groezelige riffpartijen doen Pillars ontplooien. Akoestisch en door rust doortrokken gitaarwerk zit dan weer verstopt in de laatste maten van The Plains Grow From the Hide. In Ancient Sentience zit zowat alles verstopt waar ik hierboven naar verwees. Je krijgt een post-black, gaze-gevoel. Dan weer een expressief, eerder warm gevoel. Iets in dit laatste nummer doet me ook aan de Slowaken van Besna denken.

Ja jongens, dit Amerikaanse Aspen Sanctum duikt plots op uit de Midwest met dit meer dan formidabele debuut: To Withhold The Need To Conquer.

Score:

92/100

Label:

Eigen beheer/Fiadh Productions, 2026

Tracklisting:

  1. Without Illumination
  2. Poisoned Life
  3. Pillars
  4. The Plains Grow From the Hide
  5. The Mortal Trap
  6. Ancient Sentience

Line-up:

  • Jared Koons
  • Jeremy Cronk
  • Tim Wicklund
  • Bryan Neterer

Links: