Voor liefhebbers van de betere muziek blijft het goede, oude Facebook nog steeds een handige ontmoetingsplek om met elkaar zaken te delen en te bespreken. De community Dutch Metalheads kent bijna 45.000 leden die elkaar 24/7 op de hoogte houden van alles metal-gerelateerd. Tijd voor een fysieke ontmoeting! 31 oktober is het zover, als in De Vorstin in Hilversum de tweede editie van Dutch Metalheads Fest plaatsvindt. Het evenement wordt mede georganiseerd door METALCAFE, dat regelmatig concerten regelt in het podium. Zware Metalen nam contact op met Niels ter Beek van METALCAFE om vooruit te blikken.

Niels, 31 oktober vindt Dutch Metalheads Fest plaats. Dat is vast geen willekeurige datum maar wat kunnen we die dag verwachten en waarom moeten we allemaal komen?
Voor metalheads is het natuurlijk elke dag Halloween, dus is het een fantastische datum om Dutch Metalheads Fest neer te zetten en beiden te combineren! Uiteraard geven we extra aandacht aan Halloween. Het wordt the best of both worlds, er is die dag geen beter feestje te vinden dan deze. Daarbij is De Vorstin makkelijk bereikbaar op loopafstand van station Hilversum en zijn er goede openbaar vervoerverbindingen met de meeste plekken in Nederland. Overigens is dit weliswaar de eerste editie in deze vorm en op deze locatie, maar niet de eerste keer dat er een Dutch Metalheads Fest is. De eerste editie vond vorig jaar plaats in Vera in Groningen.
Dutch Metalheads is een populaire Facebookcommunity en jij organiseert onder de noemer METALCAFE regelmatig concerten in De Vorstin. Hoe hebben jullie elkaar gevonden en wat is ongeveer de rolverdeling?
Na de eerste editie in Vera kwam de vraag vanuit de Dutch Metalheads-community om een volgende editie meer centraal in Nederland te organiseren. Dennis, de oprichter van de Dutch Metalheads Facebookgroep, had hier een post over geplaatst. Ik zag deze post langskomen omdat METALCAFE en ik hierin werden getagged en ik hier ook privéberichten over kreeg. Wij zijn natuurlijk al langer actief met het organiseren van metalevents in met name Hilversum, dus dat leek ons een perfecte samenwerking.
Wij werken al jaren als vrijwilligersorganisatie hard om mooie events neer te zetten voor de metal community en Dutch Metalheads zet zich op hun manier in voor diezelfde community en zocht een plek in Midden-Nederland. Dennis had al grotendeels een line-up in gedachten en zelfs een GoFundMe gestart om het festival te helpen financieren. Wij zijn in gesprek gegaan en zo geschiedde. Hij wilde ook de samenwerking aangaan en nadat De Vorstin akkoord ging, zijn we verder gaan denken. Zoals voor METALCAFE gebruikelijk nemen wij een groot deel van de coördinatie op ons. Denk aan: eerste aanspreekpunt zijn, algemene planning, contact met de bands, promotie via onze kanalen, de verschillende partijen met elkaar verbinden, het regelen van fotografen en andere pers, designers en editors aansturen, randprogrammering organiseren, partners betrekken en wat er verder nog meer bij komt kijken.
Dennis van Dutch Metalheads had al veel voorwerk gedaan met het warm maken van de Dutch Metalheadsgroep met en na de eerste editie, het opzetten van de GoFundme en contact met meerdere bands voor een goede line-up, de eerste designs maken voor promotie en natuurlijk ook promotie in de Dutch Metalheadsgroep zelf, maar ook in het offline netwerk daarvan het festival promoten. De Vorstin speelt uiteraard een hele belangrijke rol in de organisatie. Zonder podium geen festival! Zij nemen ook een groot deel van het financiële risico op zich, het is immers niet goedkoop om dit op deze schaal op te zetten. Wij zijn dan ook heel blij dat we al jaren met hen mogen samenwerken en dat zij het vertrouwen hebben om dit met ons neer te zetten!

Het personeel en de vrijwilligers van De Vorstin zijn ook erg gemotiveerd en fijn om mee samen te werken. De Vorstin is vanaf het begin nauw betrokken geweest bij de organisatie en werkt zoals we inmiddels gewend zijn in tandem met METALCAFE in de organisatie. Vanaf de eerste METALCAFE Live-edities werken we nauw samen met Quirina Geijsen, die tegenwoordig hoofdprogrammeur is. Zij was ook ons eerste contactpersoon vanaf het begin van de organisatie van Dutch Metalheads Fest. Zij en haar team hebben hun expertise op het gebied van evenementenorganisatie met ons gedeeld en budget vrijgemaakt voor het festival en promotie. Ook hebben ze hun netwerk hierbij ingezet. Zo stond Dutch Metalheads Fest vermeld in het programmaboekje van Baroeg Open Air. Maar zij dragen natuurlijk ook alles bij dat bij een podium hoort: enthousiaste vrijwilligers – naast die van METALCAFE zelf natuurlijk -, geluid- en lichttechnici, een backline, materieel, vergunningen, online media platformen, beveiliging, een bar, eten en drinken, hospitality, een backstage: noem maar op. Allemaal essentiële zaken die al strak geregeld en aanwezig zijn.
Na het Dutch Metalheads Fest in Vera is er dus een crowdfunding gestart met als doel vijfduizend euro binnen te halen. Tot nu toe staat de teller op drieduizend euro. Ben je toch tevreden met de opbrengst?
Uiteraard, alle donaties zijn een mooi gebaar vanuit alle metalheads en de community en het is een mooi bedrag geworden! Tegelijkertijd is hierdoor het financieel risico kleiner voor De Vorstin, die het grootste deel van de financiën op zich draagt. En bovenal laat de metalscene hiermee zien dat er behoefte is aan een festival als dit en is het dan ook echt een metalfestival voor en door metalheads! Daarnaast hebben Dennis vanuit Dutch Metalheads en wij vanuit METALCAFE ook nog bedragen in de organisatie van Dutch Metalheads Fest gestoken.
Dutch Metalheads Fest vindt plaats in de grote zaal van De Vorstin. Was dat gelijk een logische keuze?
Praktisch gezien is het Muziekcafé van omroep AVROTROS op zaterdag in de kleine zaal, dus dat was geen goede optie. Een dagfestival op vrijdag is ook niet ideaal en Halloween valt dit jaar precies op een zaterdag. Daarnaast had De Vorstin vertrouwen in de Dutch Metalheadscommunity en wat wij met METALCAFE hebben laten zien in de samenwerking en met onze events en de community de afgelopen jaren.

De line-up is een interessante, met bands uit verschillende genres. Hoe is die tot stand gekomen?
Zoals gezegd had Dennis al een groot deel van de line-up in gedachten en met verschillende geïnteresseerde bands contact gehad hierover. We zijn simpelweg in gesprek gegaan. Vanuit METALCAFE hebben wij de voorkeur om Nederlandse metalbands een podium te geven en dat waren de bands waar Dennis mee kwam ook. Daarbij willen wij met onze events ook verschillende genres aan bod laten komen om de metalcommunity zo breed mogelijk tot zijn recht te laten komen. Een deel van deze bands – Loyalty Ends Here, Man As Plague, Chaos Unleashed – hadden wij zelf al eens geboekt voor METALCAFE Live en waren erg bevallen, dus daarvan wisten we zeker dat dit goed zat.
De andere bands hebben wij gecheckt en vonden wij ook erg tof! Loyalty Ends Here heeft eerder getourd met No Kings Allowed en hen voorgesteld aan Dennis, zo heb ik van hen begrepen. De Vorstin kwam met het idee om als het toch in de grote zaal zou plaatsvinden nog een grotere headliner toe te voegen. Dutch Metalheads en METALCAFE hebben toen gebrainstormd en gezocht naar een geschikte Nederlandse headliner. Dit is The Monolith Deathcult geworden en hier zijn wij heel blij mee.
De line-up heeft verschillende metalgenres die elk wat anders brengen maar toch elkaar accentueren en niet te ver uit elkaar liggen. Lekker hard en qua stijl en sfeer passend bij een festival waar wij als organisatie trots op zijn en perfect voor een Halloween dagfestival!
Naar welke band kijk je zelf het meest uit?
Lastige vraag want ik heb een brede smaak wat metal betreft en ik vind oprecht alle bands heel vet in deze line-up! Maar ik heb bijna alle bands al minstens één keer live gezien én dus een deel geboekt. Als ik moet kiezen ga ik voor een band die ik nog niet live heb mogen meemaken: No Kings Allowed. Zij hebben een hele vette mix in hun stijl en ik ben ook heel benieuwd naar hun podiumpresentatie. Ik hoorde overigens geruchten dat ze wat nieuws aan het bekokstoven zijn, dat gaan we live meemaken tijdens Dutch Metalheads Fest!


Wat is er nog meer te doen tijdens het festival?
Dutch Metalheads Fest valt op Halloween en daar wordt uiteraard aandacht aan besteed. Zo worden bezoekers aangemoedigd om in Halloweenkostuum te komen. Er wordt een winnaar uitgekozen met het beste kostuum en deze wint een prijs bestaande uit merchandise van de bands uit de line-up. Daarbij zal er ook een make-up artist aanwezig zijn die bezoekers gratis van Halloween of metal make-up kan voorzien. Ook zijn de Wasteland Warriors aanwezig op het festival om ons leger te versterken. Zij zijn een groep artiesten die de wereld van de apocalyps tot leven brengen met hun zelfgemaakte outfits en walking-acts waarbij zij de interactie met het publiek opzoeken. Metalheads die wel eens bij Wacken Open Air zijn geweest hebben ze vast in actie gezien. Daar hebben ze elk jaar hun eigen Wasteland dorp, inclusief eigen stage.
Dutch Metalheads Fest is echt een uniek Halloween-metalfestival zoals je nog nooit hebt meegemaakt. Natuurlijk hebben wij zat lekkers te drinken en eten, dat kan niet ontbreken. En dat alles ook nog eens voor maar 25 euro. Oh ja, misschien wel het belangrijkste van allemaal: de community! Dutch Metalheads Fest is er voor de community en echt voor metalheads, door metalheads. De saamhorigheid die de metalscene biedt is ongeëvenaard en dat is ook waarom wij doen wat wij doen. Er zijn uit de METALCAFE- community dan ook al veel nieuwe vriendschappen maar ook relaties en zelfs kinderen voortgekomen. De community spirit is wat ons allemaal samenbrengt en de ervaring op een hoger niveau tilt.
Hoe is het eigenlijk gesteld met de metalscene in en rond Hilversum?
Die leeft! Elke METALCAFE-editie zien wij weer nieuwe gezichten bij zowel de kroeg-edities als de live-edities. We hebben bezoekers vanuit verschillende provincies en de community groeit nog steeds zichtbaar. Voor de lezer: neem eens een kijkje op onze Instagram, Facebook of website, dan krijg je vanzelf een beter beeld.
Heb je nu de smaak te pakken met concerten organiseren in de grote zaal?
Wat ons betreft is dit pas het begin! Maar dat is aan de community. Wij organiseren metalevents vanuit onze passie voor metal en de community. Zolang er vraag naar is blijft METALCAFE groeien en daarmee ook wat wij neerzetten. Ons credo is niet voor niets For metalheads, by metalheads. We doen dit met elkaar en METALCAFE speelt hierin slechts een rol in het grotere geheel dat de metalscene is.
Het laatste woord is aan jou…
Metalheads unite! Get your ticket, support your locals and let’s raise some hell!
Links:


