‘Grunten is een vocale zangtechniek waarbij de zanger een heel laag, grommend keelgeluid produceert. Het is de kenmerkende ‘grom’ die veelvuldig wordt gebruikt in extreme metal-genres zoals death metal. De zanger gebruikt hierbij voornamelijk de valse stembanden in plaats van de normale stembanden.’

Aldus Ome AI. In ieder geval: na dertien jaar keert het Nederlands Kampioenschap Grunten terug; een toernooi voor metalvocals dat vocalisten uit heel Nederland samenbrengt op één podium. Wat ooit begon als initiatief vanuit de Nederlandse metalscene in 2006, kent zijn wederopstanding op 18 juli in Musicon in Den Haag.
Tijdens het NK Grunten worden deelnemers eerst a capella beoordeeld, waar de nadruk ligt op controle en techniek. In de tweede ronde draait alles om performance, aanwezigheid en synergie en kunnen de grunters hun ware kleuren laten zien. De strijders worden ondersteund door een liveband van de Metal Factory: de enige school voor de alternatieve muziekindustrie in Europa, wiens oud-studenten onder andere spelen in acts als Distant, Sisters of Suffocation, Doodswens en Heidevolk.
Boris the Spider van The Who uit 1966 geldt als het eerste nummer waarin een duidelijke grunt te horen is
Op het kampioenschap staat creatieve uitdrukking centraal en elke stijl van extreme vocals is welkom; false chords, fry screams, death growls, pig squeals, noem het maar op. Ook al doe je maar wat en klinkt het afschuwelijk tof, schrijf je vooral in! Dit kan nog tot en met 1 juni.
Of je nou net begonnen bent of al jaren door de speakers brult, het NK Grunten is er voor iedereen. Als nieuwe vocalist is het de perfecte kans om jezelf een platform te geven, en zelfs als je al jaren schreeuwt kun je strijden voor één van de te gekke prijzen. De beste grunter wint namelijk studiotijd met metalproducer Daan Nieboer van Corner Stone Audio, die samen heeft gewerkt met bands als Sparekid en Hometown Crew.
Job For A Cowboy-vocalist Jonny Davy heeft pig squealing grotere bekendheid gegeven
Daarnaast krijgen de drie beste grunters een gruwelijke bokaal, aangeleverd door dartwinkel Ron’s Dart World, die al 30 jaar sportprijzen en bokalen verzorgd voor diverse evenementen. De bokalen worden gegraveerd door D&R Laserworks.
Sinds de laatste editie van NK Grunten in 2013 is er een opleving binnen het genre, dus grijp jouw kans om een steentje bij te dragen aan de Nederlandse metalscene.
Mikael Åkerfeldt geldt als één van de beste grunters ter wereld. Hij was drie periodes de zanger van Bloodbath, waar alweer twaalf jaar een andere erkend grunter achter de microfoon staat: Nick Holmes van Paradise Lost
Links:

