Audiovisueel meesterwerk van Gaerea in de Hedon

Het was het begin van een paar bloedhete dagen, maar dat weerhield Zwolle  niet om de Hedon te vullen voor een optreden van Gaerea. De Portugese postblackmetalband en warempel ook het voorprogramma Vicious Rain zetten er zelfs de mutsen bij op. Gelukkig is er airco, al was die niet eens nodig door de wervelende show. Ruben liet zich omverblazen en doet verslag.

Het is het begin van een stevige hittegolf, de stedelijke omgeving van Zwolle is ook in de avonduren nog niet bepaald afgekoeld. De betonnen gevels en stoeptegels stralen nog altijd warmte uit. Volgens mij hebben we dan allemaal wel zin in een beetje regen en dan is het Zwitserse Vicious Rain dus meer dan welkom.

Het is de eerste keer dat de metalcoreformatie te zien is in Nederland. Ze hebben dus wat te bewijzen. Op het presenteerblaadje ligt het in maart uitgekomen tweede album The Anatomy of Surviving. Je zou niet zeggen dat het pas album nummer twee is en dat de band net vier jaar bestaat: de backdrop die achter de bandleden hangt is al van een flink formaat. De heren hebben vertrouwen in hun werk. Vastberaden beent frontman David Häusermann richting de microfoon en zet het direct op een schreeuwen voor albumopener Gods of Glass & Wire. De cleane zang neemt gitarist Mauro Gugerli voor zijn rekening, die daardoor dus heel hard moet werken op het podium. Vocalen gaan dikwijls gelijk op en de muziek speelt er niet minder hard om. Hij zal het er met deze temperaturen zeker wel warm van krijgen, maar toch gaat er na een paar nummers een muts bij op. Onvoorstelbaar, want de mannen leggen nogal wat meters af op het podium. Ze gebruiken de ruimte die ze hebben als echte podiumbeesten. Die is er extra omdat een bassist ontbreekt. De basdreunen komen van de sampletrack en dus moet alles strak gespeeld worden. Dat lukt ze prima, want alles is perfect getimed.

Häusermann maant het publiek ook tot beweging, maar dat wil nog niet echt lukken. Het publiek is nog aan het acclimatiseren of spaart zijn energie voor de rest van de avond. Voor A Spotless Mind gooit Vicious Rain het dan maar over een andere boeg. De telefoons moeten erbij om met de lampjes te zwaaien. Dat wil het publiek in Zwolle nog wel, en draaien ze toch nog een beetje warm(er).

Vicious Rain zet zichzelf hier neer als een serieuze metalcoreband die technisch ijzersterk speelt en het ook nog fantastisch weet te verkopen. Hie zit wel toekomst in, fans van het genre houden deze heren maar in de gaten.

Het voorprogramma pakte het serieus aan, maar Gaerea is echt wel de overtreffende trap. Een heus opbouwgordijn wordt uitgerold voor het podium, terwijl  de grote decorstukken allang zichtbaar waren. Dat heeft een reden natuurlijk: de eerste noten van de nieuwe plaat Loss worden in silhouet gezongen door de Nederlandse Sonja Schuringa, of ‘Delta’, zoals haar podiumpersona hier heet.

Het is het eerste teken dat alles hier tot in de puntjes is uitgewerkt, tot het kunstzinnige af. De positionering op het podium, de aankleding, zelfs de lichten zijn afgestemd op de albumhoezen van de nummers. Het enige dat hier afbraak aan doet zijn de danspasjes van frontman Guilherme ‘Alpha’ Henriques die sterk de indruk wekt te zijn vergeten naar de wc te gaan door telkens met zijn benen stijf tegen elkaar heen en weer te wiebelen.

Het is een visueel spektakel, en daarnaast wisten we al dat ze ook nog eens muziek van buitenklasse maken. De nieuwe plaat staat vanavond centraal en de lichten zijn dan ook vooral rood en geel. Een warme gloed op een al warme avond terwijl de muziek juist deprimerende thema’s heeft. Het contrast lijkt verloren aan het publiek dat op aanvraag van de frontman gretig een pit opstart. Zelfs het rustmoment Submerged mag geen rustmoment zijn voor sommigen die alleen maar bezig lijken te zijn met moshen en niet met het audiovisuele kunstwerk dat hier geëtaleerd wordt.

Maar ook de rauwdouwers worden bediend. Ze krijgen een wall of death voor Hellbound en de pit breidt zich als vanzelf een flink eind uit. Al is er een stuk minder circlepit dan je voor een nummer met de titel Cyclone zou verwachten. Het tempo blijft lange tijd hoog en de beweging in de zaal houdt de hele tijd aan. Toch eindigt Gaerea op een wat langzamere noot met ‘hun eigen Taylor Swift momentje’. Ook zij willen de telefoonlampjes erbij voor Wilted Flower en na afloop spreekt een gezetelde Alpha ons toe met een persoonlijk verhaal over verlies en rouw. Dat is natuurlijk het hele thema van het album Loss, maar hij drukt het ons toch nog even extra op het hart voor het geval je alleen maar aan het moshen was en de boodschap ondanks alle moeite niet helemaal begrepen hebt. Een prachtige uitvoering van Stardust met backing vocalen van Delta beëindigt de set.

Dit is met afstand het beste optreden dat ik dit jaar gezien heb. Ik verwacht ook niet dat er snel iets overheen gaat. Wil je een band zien die live echt iets toevoegt aan de muziek dan ben je bij Gaerea aan het juiste adres.

Setlist:

Vicious Rain

  1. Gods of Glass & Wire
  2. Spitting Blood Again
  3. Silent Therapy
  4. A Spotless Mind
  5. IKIGAI
  6. The Devil & Lovers
Gaerea

  1. LBRNTH
  2. Nomad
  3. Phoenix
  4. World Ablaze
  5. Submerged
  6. Hellbound
  7. Cyclone
  8. Luminary
  9. Hope Shatters
  10. Unknown
  11. Salve
  12. Wilted Flower
  13. Stardust

Datum en locatie

24 juni 2026, Hedon, Zwolle

Links: