Mandator maakt een doorstart

Op een doordeweekse dag in maart krijg ik een bericht op mijn telefoon van Marcel Verdurmen. Hij stelt daarin de vraag of ik geïnteresseerd ben in een verhaal over zijn band Mandator. Mede omdat ik de debuut-LP Initial Velocity al ruim dertig jaar in de kast heb staan, had ik daar wel oren naar. Wat Marcel te vertellen heeft, wordt in de titel van dit interview natuurlijk al weggegeven maar hij licht het hieronder graag toe.

Goedenavond Marcel. Hoe is het?

Goed bij jou hopelijk ook!

Zeker. Maar vertel, je hebt nieuws.

Ja, nou in zo verre dat we met Mandator een doorstart maken en vind dat persoonlijk wel nieuwswaardig. In de jaren ’80 hebben we twee platen gemaakt die best aardig werden ontvangen. Vandaar dus. We zijn net begonnen met de promotie vanwege het feit dat we weer bestaan. Je bent één van de eerste journalisten met wie ik erover praat.

Laten we bij het begin beginnen. Hoe is deze doorstart van de grond gekomen?

Vlak voor de lockdown in 2020 zijn we met Mandator gestopt. We waren eigenlijk net begonnen maar er waren wat dingetjes voorgevallen die me deden besluiten om de stekker eruit te trekken. Er waren wat privédingetjes gebeurd waardoor we niet meer samen door een deur konden. Achteraf bezien was het een geluk bij een ongeluk dat die lockdown kwam. We wisten toen natuurlijk nog niet hoelang die ellende aan zou houden maar het was wel snel duidelijk dat we niet live konden spelen. We konden natuurlijk nog wel oefenen maar ik ben iemand die zijn muzikale ideeën ook aan het publiek wil laten horen. Alles viel dus zo ’n beetje in het water. Vorig jaar was ik met Walter Tjwa onderweg naar Tsjechië voor een optreden dat hij had met Sinister. Hij zat al een tijdje te drammen, op een goede manier dan, om met Mandator weer bij elkaar te komen. Van mij hoefde dat eigenlijk niet zo. Ik hield de boot dus af. Elke keer als Walter met een argument kwam dan kwam ik met een tegenargument. Ik zei dat we geen drummer hadden waarop hij zei dat hij wel iemand op het oog had. Toen ik zei dat we dan nog een bassist moesten zoeken, vertelde hij dat hij die ook al had. Vervolgens wilde Walter dat ik ook weer ging zingen. Maar dat had ik al zo lang niet meer gedaan.

Op het tweede Mandator-album (Perfect Progeny) zong ik nog wel maar daarna deed ik dat niet meer. Eigenlijk moesten we dus ook een zanger zoeken. Maar omdat Walter al een bassist had gevonden in de persoon van Joey van Kempen van Angelic Forces, die eerder ook al bij Mandator zong, was dat probleem opgelost, Joey wilde de rol van bassist en zanger wel op zich nemen. Toen was het plaatje eigenlijk al compleet en kon ik er niet meer onderuit, haha. Ik gaf me toen gewonnen en zo is het balletje gaan rollen. Ik ben vervolgens wat rond gaan bellen en kreeg de vraag of we dan ook een nieuw album gaan maken. Ik vind dat we niet alleen kunnen teren op het oude werk dus gaan dat doen. We hebben met Mandator een behoorlijke fanbase en vind dat als we met Mandator weer wat gaan doen er ook nieuw werk uitgebracht moet worden en dan komt de inspiratie vanzelf.

Wie zitten er nu in Mandator?

Walter op gitaar. Op de drums hebben we Marco de Groot, Joey doet de zang en basgitaar en ik zei de gek. Ik loop momenteel over van de ideeën. Vorige week was ik met mijn dochter onderweg naar het concert van David Ellefson. Onderweg in de auto kreeg ik een ideetje en met de spraakrecorder op de telefoon van mijn dochter neurie ik dan een melodietje in die ik de volgende dag thuis verder uitwerk. Ik verwacht dus dat we binnen no-time een volledig album bij elkaar hebben geschreven.

Ga jij dan alle nummers schrijven?

Dat weet ik nog niet. Kijk, Walter heeft Radiothor weer opgestart en dat is zijn kindje. Mandator is mijn kindje. Ongetwijfeld zal hij bij Mandator ook wel wat ideeën aandragen. Vroeger was het bij Mandator zo dat beide gitaristen vier nummers aan mochten dragen. Dat gaf altijd strijd maar zo werk ik allang niet meer. We gaan nu met zijn alleen aan de nummers werken en we pikken de beste nummers eruit. Ook al zou ik voor het volgende album maar twee nummers schrijven, wat me overigens sterk lijkt, maar dat boeit niet. Als het maar goede nummers worden. Ik ben al met drie nummers bezig. Maar we moeten ook de oude setlist nog repeteren. Dat is een setlist van een uur en dat moet voor de komende optredens voldoende zijn. De planning is om eind van dit jaar de studio in te duiken en begin volgend jaar met een nieuw album te komen. We zijn ook al bezig om bookers te benaderen voor optredens. Vroeger had ik zelf heel veel contacten maar dat is jaren geleden dus we moeten ook wat dat betreft een nieuwe start maken.

Je zei net dat je de studio in wilt gaan. Dat deden bands dertig jaar geleden maar tegenwoordig kun je ook gemakkelijk thuis opnemen.

We hebben het er nog niet echt over gehad hoe we de plaat op willen nemen. Tegenwoordig is het natuurlijk veel makkelijker met componeren. Je kunt heel makkelijk je ideeën naar elkaar mailen en dan kan iedereen eraan werken. Maar wat opnemen betreft weet ik nog niet hoe we het aan gaan pakken. Het concept van nummers aan elkaar opsturen is nieuw voor me. Vroeger werkte je in de oefenruimte aan nummers en als je op wilde nemen dan ging je zo de studio in. Tegenwoordig kun je alles van tevoren opnemen en dan ga je in de studio re-ampen. Dat woord ken ik pas een paar jaar, haha. Ik ben ook vrij old-school en vind het nog steeds het leukst om met een band de studio in te gaan en daar te knallen. We hebben al contact gehad met een studio waar ik eerder heb opgenomen en dat was een leuke ervaring. We zijn ook al aan het praten met een paar labels. Welk label het wordt maakt me trouwens niet veel uit. Als we het album maar uit kunnen brengen en dan hopen we dat het goed wordt ontvangen. We willen weer veel op gaan treden. Ik wil nog een keer knallen En of dat  een, twee of vijf jaar duurt… ik wil dat nog een keer goed doen.

Gaat Mandator binnenkort al optreden?

Ja, in september staan we in Emmer-Compascuum op Metal Yard. Dat festival bestaat al wat langer maar dit jaar is het voor het eerst in de open lucht. Dat wordt eigenlijk ons debuut.

Gaan jullie dan al wat nieuwe nummers spelen?

Misschien wel. We zijn nu met de setlist bezig en die is ongeveer een uur Dat is ook precies onze speeltijd. Maar misschien proppen we er wel een nieuw nummer in, wie zal het zeggen? Op zich is het wel leuk als we aan onze fans kunnen laten weten wat ze te wachten staat.

De line-up van Mandator is dus iets anders. Betekent dat ook dat er wat andere invloeden in de muziek zitten of blijft het thrash?

De nummers die ik schrijf, liggen wel in het verlengde van wat Mandator vroeger deed. We stemmen onze gitaren tegenwoordig wel iets lager. Vroegen stonden we in de traditionele E-stemming, Tegenwoordig spelen we in de D-stemming. Dat klinkt iets lomper maar ik denk dat de nieuwe nummers wel in het verlengde van de oude Mandator liggen. Het moet wel hard en snel zijn maar er zullen ook melodieuze stukken in zitten. Dat had Mandator vroeger ook. Op het eerste album stond nog een ballade. Die zal op het volgende album ongetwijfeld ontbreken want daar ben ik tegenwoordig niet meer zo van. Ons tweede album was al vrij hard, zelfs voor die tijd al. Daar wil ik wel op voortborduren. Ik heb bijvoorbeeld altijd veel respect gehad voor een band als Testament die hun stijl altijd trouw zijn gebleven en nooit concessies hebben gedaan.  Dat is iets wat Metallica niet doet en dat heb ik ze altijd wel kwalijk genomen. Na The Black Album ben ik persoonlijk afgehaakt. Daarna hebben ze nog weleens leuke dingen gedaan maar ik hou ervan als een band trouw blijft aan de fans. Als je als band het roer helemaal omgooit, vind ik dat je dan beter ook een andere bandnaam kunt nemen. Mensen hangen toch graag ergens een labeltje aan. Daar zijn we nou eenmaal goed in en ik betrap mezelf er ook weleens op. Maar ik wil wel trouw blijven aan onze fans. Nu bekend is dat we doorgaan en ook weer live gaan spelen, krijgen we veel positieve reacties maar ze hopen wel dat het dezelfde stijl blijft. Misschien wordt het zelfs wel wat harder allemaal, we zullen zien.

We zijn natuurlijk heel wat jaren verder sinds jullie vorige release. Wat denk je zelf dat jullie plek binnen de scene is anno 2026?

Phoe….goede vraag… ik weet het niet… volgens mij moet je altijd weer een plekje heroveren. Het geluk is dat we met Mandator altijd een beetje een cultstatus hebben gehad. En die hebben we nog steeds. Of het zich op de Nederlandse en internationale markt gaat ontwikkelen, weet ik natuurlijk niet. Ik hoop dat we weer goed worden ontvangen maar als dat niet zo is dan heb ik er ook vrede mee. Ik wil gewoon lekker spelen en dat hoeft echt niet meer ieder weekend te zijn. Die tijd heb ik allang achter de rug. Ik wil alleen nog leuke optredens doen waar we plezier aan beleven en het moet niet als een verplicht nummer voelen. Ik wil gewoon lol hebben in de tijd die ik nog heb om dit te kunnen doen. Ik zie het allemaal wel en ga er onbevangen in. Ik zal alles koesteren wat we mogen behalen.

Dat, en wat je eerder aangaf, kun je ook uitleggen alsof dit je zwanenzang wordt. Vind je zelf nog dat je op de top van je kunnen zit?

Dat denk ik wel maar ik ben ook op een leeftijd dat ik me realiseer dat alles beperkt is. Ik ben geen jonge hond meer en het laatste Mandator album is iets van 35 jaar oud. Maar het geeft me ook weer een extra boost om weer wat te gaan doen. Ik ga ervan uit dat er ook nog wel wat jaartjes meegaan en ik heb er heel veel zin in. Dat geeft ook veel energie en het is zeker niet zo dat ik een oude en versleten man ben! En ik ben iemand van de oude stempel… als ik de jeugd soms hoor praten na een werkweek va 32 uur dan klinkt het alsof ze overspannen zijn. Mensen janken soms sowieso teveel in mijn ogen. Ik ben meer iemand die af en toe even een pas op de plaats maakt en dan weer door kan gaan. Met muziek is dat eigenlijk net zo. Ik word nog steeds gelukkig van muziek. Vroeger vond ik het heel erg dat we niet meer op konden treden. De interactie met het publiek vind ik eigenlijk het leukste. Of als je een compliment krijgt over een nummer. Daar doe ik het voor. Tegenwoordig kan iedereen in een coverbandje spelen maar dan ben je nummers aan het naspelen. Er zijn best leuke coverbands maar ik heb er niets mee. Ik schrijf liever eigen nummers in plaats van te teren op andermans roem. Het publiek wat daarop afkomt wil zich graag laten vermaken op bekende tunes maar de echte interactie is er niet wat mij betreft. Dat is er alleen tussen fans en een band die eigen muziek brengen. Dat is althans mijn mening.

Ik ben benieuwd naar het nieuwe album. Er zijn in ieder geval grootste plannen als je ook internationaal denkt…

Ja kijk.. als je een toertje kunt doen, is dat hartstikke leuk en gaan we dat zeker doen. Maar we pakken zeker niet alles aan. Toen ik vroeger in Altar speelde, deden we leuke optredens maar we kwamen er al snel achter dat de optredens vaak teveel bij elkaar in de buurt waren. Je speelde dan voor twee halfvolle zalen. Het publiek wacht dan wel een paar weken totdat een band bij hen in de stad speelt, snap je? Dan heb ik liever een keer in de zoveel tijd een optreden waar iedereen uit de wijde omtrek naar toekomt. Liever kwaliteit dan kwantiteit, zo denk ik tegenwoordig.

Oké, ik ben door mijn vragen heen. Wil je tenslotte nog iets kwijt of ergens op terugkomen?

Nee, behalve dan dat ik hoop dat onze fans ons weer goed gaan ontvangen. Ik schrijf nog steeds nummers waar ik zelf in geloof en als mensen die ook mooi vinden dan is dat meegenomen. Vinden ze het kut dan heb ik nog steeds nummers geschreven waar ik zelf achter sta!

Link: