Iselder, een blackmetalband uit Wales is actief sinds 2014. Er zit een zekere nationalistische trots verbonden aan deze band die in de tussentijd al vijf volledige platen, een doos singles en een EP heeft weten uitbrengen. Deze laatste was in 2018 en ontstond in kader van een samenwerking met de band Merciless Savage. Dit The 38th Division is dus de nieuwste en komt via Marwolaeth Records.
Het mag een belangrijke les genoemd worden dat oorlog nergens goed voor is en dat eens er oorlog is uitgebroken er alleen, voor de gewone burger, enkel maar miserie en verdriet door ontstaat. De black metal die dit verhaal moet omlijsten kan niet anders dan brutaal en agressief zijn en geïnspireerd worden door bands als Marduk, 1349 en een Negator bijvoorbeeld. De 38ste Divisie was een infanterie-eenheid die vooral in de eerste Wereld Oorlog furore maakte bij de eerste slag van de Somme en hun activiteiten in de regio rond het woud van Mametz. Daar kan je tot op de dag van vandaag nog altijd naar een herdenkingssteen gaan kijken met daarop de typische rode draak die belangrijk was als symbool voor deze Welsche soldaten. Daarom dat het artwork van deze nieuwste plaat van Iselder ook een rechtstreekse verwijzing is naar die slagen. Het werd in 1918 gecapteerd door Christopher Williams.
Een stevige hammerblast roept je op de wapens op te nemen tegen de vijand in Call To Arms terwijl in Impending War op Marduk-iaanse wijze alles stevig aan gruzelementen wordt geschoten. Er wordt zowel op Glory als op Trench Warfare stevig doorgetrapt. Modder, lijken en andere hindernissen die je tegenkomt tijdens een smerige vechtpartij in de oorlog houden dit Iselder niet tegen. In zijn kleur en vorm presenteert deze Welsche band hun black metal gelijkend op helden als Skyforger of Bolt Thrower bijvoorbeeld.
Iselder‘s vijfde plaat is een ode aan de Welsche soldaten die vooral in de Eerste Wereld Oorlog kwamen te overlijden. Vandaar ook de titel van die plaat, The 38th Division. Zeker te beluisteren al was het maar om volledig ondergedompeld te worden in dood, verderf, pijn, miserie, verlies en ik weet niet wat nog allemaal voor onfrisse toestanden.
Score:
75/100
Label:
Marwolaeth Records, 2026
Tracklisting:
- The Death Of Wales
- Bayonet
- Call To Arms
- Impending War
- Glory
- Llywelyn The Last
- Trench Warfare
- Embrace The End
Line-up:
- Gofid – Zang
- Neidr – Alle instrumenten
Links:

